کانکتور BNC (فیش بی ان سی) چیست؟

BNC مخفف (bayonet Neill-Concelman) است. این کانکتور برای اتصال کابلهای Coaxial استفاده می شود.

از این کانکتور برای سیگنالهای RF، سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال ویدئویی داخلی، آنتن های رادیوهای غیر حرفه ایی و دستگاههای تست الکتریکی استفاده می شود.

BNCدر دو مدل 50 و 75 اهم موجود می باشند. نوع اصلی این کانکتور 50 اهم می باشد. از این کانکتور در فرکانس بالا به ترتیب 4 و 2 گیگاهرتز مورد استفاده قرار می گیرد.

از کانکتور bnc برای اتصال کابل های کواکسیال تک هادی استفاده می شود.(سیم شیلد دارتک مغزی) که برای ساخت اتصالات صوتی و تصویری در درجه اول در دوربین های امنیتی و مانیتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کانکتور های bnc  عبارتند از : t-bnc که دو کابل ورودی را به یک کابل تبدیل می کند و به خاطر شکل آن به تی معروف است .

barel  که دو کانکتور bnc  معمولی را به هم وصل می کند .

تصاویر مربوط به کانکتورها در این لینک مشاهده کنید :

biril2sarbnc - lahimibnc - s3rahi

             Images for bnc connector

در اکثر مواردی که شخص نصاب تمام جزییات نصب را رعایت میکند ولی در آخر با مشکل نویز یا قطعی در تصویر مواجه میشود، مشکل از اتصال BNC است.

بطور كلی هر اتصالی در کابلهای کواکسال، منجر به افت سيگنال میشود كه بر حسب دسیبل (واحد اندازه گیری شدت جریان) اندازه‌گيری ميشود. در واقع عدم دقت در اتصال BNC، افت سیگنال را بصورت تصاعدی بالا میبرد.

اغلب اتصال كوتاه شدن‌ها به دليل بلند بودن مغزی كابل است كه هنگام جا زدن در داخل كانكتور خميده شده و منجر به اتصال به بدنه ميشود. علاوه بر اين استفاده از كابل يا كانكتور غيراستاندارد موجب ميشود كه مغزی حتی بعد از پرس کردن BNC محكم نشده و باز از آن بيرون بيايد.

كانكتورهای BNC انواع مختلفی دارند. در كانكتورهای پيچی از لحيم برای اتصال مغزی و از يك پيچ برای محكم كردن و اتصال به شيلد استفاده ميشود.

اتصال نوع لحیمی کمی زمانبر است ولی در صورت اتصال صحیح و لحیم شدن (اکثر نصاب ها زحمت لحیم کاری به خود نمیدهند!) تحمل وزن بیشتری را دارد.

اين روش نياز به تجربه داشت، همچنين نیازمند هويه بود كه در خیلی از جاها دسترسی به هويه و برق مقدرو نبود (مثل كار بالای دكل).

به همين علت نوع سوم BNC ها كه «پرسی» بودند توليد شد و به سرعت جای خود را در بازار باز كرد. در اين نوع BNC ،مغزی و رينگ از طريق يك آچار مخصوص پرس ميشود‌ به همين دليل سرعت كار افزايش پيدا ميكند.

افزایش تقاضا و تلاش شبانه روزی! تولیدکنندگان چینی در پایین آوردن قیمت و عرضه BNCهای نامرغوب به بازار، باعث بروز مشکلات زیادی در سیستم های مداربسته شد. مشکلاتی از قبیل :

_ شل شدن و جدا شدن كانكتور BNC بر اثر كشش و تکان

_ قفل نشدن کامل مغزی BNC در داخل كانكتور. كه منجر به بيرون آمدن يا فرو رفتن بيش از حد مغزی در كانكتور ميشود.

bnc 1 1

بهترین نوع BNC نوع «وی کپ» است. این نوع از BNC با ابزار مخصوص به کابل متصل می شود. اگر به هر دلیلی بخواهید کابل را کوتاه کنید ، میتوانید اتصال را باز کنید و مجدد استفاده نمایید. این عمل تا ۸۰ بار قابل انجام است.

معمولا” روی خود كانكتور مشخصاتی چاپ نميشود. در صورت عدم شناخت علمی یا تجربی، بايد به فروشنده اعتماد نمائید!

bnc 1 1

براي كاربردهايی كه «لرزش» يك پارامتر مهم است (سيستم‌های پرتابل يا سيستم‌هايی كه بر روی وسايل درحال حرکت نصب شده اند)، به جای كانكتور BNC از كانكتورهای TNC استفاده میشود.

اين كانكتور كاملا” شبيه نوع BNC است با اين تفاوت كه اتصال كانكتور‌ها به «برل» (واسط در كانكتور) به صورت پيچی ميباشد که اتصال محكم‌تری را ايجاد ميكند.

مراحل كار جهت پرس كردن BNC

_ بطور معمول ابتدای كابل در يك حلقه، به دليل مجاورت با هوا اكسيده شده و رنگ آن تيره‌تر است. بهتر است 10 سانتيمتر ابتدای حلقه را با کابل بر ببريد. استفاده از انبردست جهت بريدن كابل باعث تغيير شكل مقطع كابل ميشود.

بدليل مقطع نيم دايره دهانه كابل‌بر، شكل كابل به هم نميريزد و راحت‌تر ميتوان با آن كار كرد. قبل از لخت كردن، رينگ استوانه‌ای را روی كابل بيندازيد. برای بهتر شدن كيفيت كار ميتوانيد از كاور پلاستيكی ويژه‌ای كه علاوه بر افزايش زيبايی به استقامت كانكتور نيز كمك ميكند استفاده نمايید.

با استفاده از «رولر (لخت‌كن) سه تيغه» و قرار دادن كابل داخل آن در جهت مناسب و چرخاندن رولر به دور كابل، برش‌های لازم برای مغزی، شيلد و غلاف كابل را همزمان انجام دهيد.

‌اگر رولر با كابل تنظيم باشد اين كار حدود سه تا چهار ثانيه زمان ميبرد در صورتی كه در روش‌های معمولی لخت كردن كابل (كاتر و سیم چین) حدود30 ثانيه زمان ميبرد و احتمال بريده شدن تارهای سيم شيلد زیاد است.

تنظيمات رولر در دو بخش انجام ميشود

burl1

_ تنظیم ارتفاع تيغه‌‌های رولر كه با آچار آلن تعبيه شده در زير رولر انجام میشود.

_ محل استقرار تيغه‌ها كه برای تغيير موقيعت آنها با توجه به راهنمای رولر بايد دهانه رولر را كاملا باز نماييد.

بعد از لخت كردن كابل با خارج كردن قطعات بريده شده، شيلد را به سمت عقب برگردانيد. ابتدا مغزی مفتولی را وارد بخش طلايی رنگ كانكتور كنيد، بطوريكه لبه انتهايی مغزی روی پلاستيك دور مغزی بنشيند. سپس آن را پرس کنید.

بعد از اطمینان از محکم بودن پرس، كابل را وارد كانكتور کنید و فشار دهيد تا از جا افتادن آن مطمئن شويد در اين صورت كانكتور به سادگی بيرون نمی آيد. در صورت جا نيفتادن مغزی، با فشار کمی مغزی به عقب ميرود و اتصال برقرار نميشود.

جا افتادن مغزی در كانكتورهايی كه داخل آنها علامت (+) حک شده با صدای تق! شنيده ميشود. توصيه میکنم فقط از اين نوع كانكتور استفاده کنيد.

حال رينگ را روی كانكتور كشيده و اقدام به پرس آن نماييد. در آخرين مرحله اگر از كاور مخصوص استفاده كرده‌ايد آن را روی رينگ فشار دهيد تا كاملاً روی رينگ را بپوشاند. در صورت استفاده از شرينك حرارتی آنها را روی رينگ بكشيد و با حرارت جمع نماييد.

بهتر است جهت بالا رفتن كيفيت اتصال دور كانكتور BNC با استفاده از برل از يك شيرينك استفاده نماييد.

bnc press