079 (2)
دوربین مدار بسته AHD نوع جدیدی از سیستم نظارت تصویری است که در سال 2015 وارد بازار شده است. واژه AHD مخفف Analogue High Definition به معنی دوربین مدار بسته آنالوگ، با کیفیت HD است. ما در این مطلب دانستنی هایی را در مورد دوربین مدار بسته AHD با شما به اشتراک می گذاریم. امیدواریم با خواندن این مطلب، خرید مناسبی داشته باشید.
آیا می دانید منظور از دوربین مدار بسته AHD چیست؟
ابداع کننده دوربین مداربسته AHD نه یک کمپانی تولیدکننده دوربین، بلکه سازنده بزرگ چیپست و پردازنده کشور کره، یعنی کمپانی NextChip است.

دوربین مدار بسته AHD برای انتقال تصویر از کابل های BNC استفاده می کند. دوربین مدار بسته آنالوگ از خطوط تلوزیونی (TVL) برای ثبت تصاویر استفاده می کند. حداکثر کیفیت این تصاویر WD1/960H (960*576 پیکسل) می باشد.

دوربین مدار بسته AHD جدید، قابلیت ضبط تصاویری با رزولوشن بالاتر را دارند. کیفیت های رایج این دوربین های مداربسته 720p و 1080p می باشد که بسیار بیشتر از کیفیت دوربین های سنتی آنالوگ است.

از محاسن AHD عدم تاخیر در دریافت تصاویر است.
مقایسه کیفیت تصویر دوربین مدار بسته AHD با960H
دوربین‌های مداربسته AHD امکان سوییچ کردن دستی از حالت HD به آنالوگ را دارند و براحتی می‌توان دوربین را به DVR معمولی ۹۶۰H متصل نمود.
اساس کار دوربین مداربسته AHD

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی، اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.
آیا دوربین مداربسته AHD جایگزین دوربین مدار بسته آنالوگ خواهد شد؟

بسیاری از مردم گمان می کردند که سیستم های آنالوگ دوربین مداربسته، چندین سال پیش باید حذف می شدند، ولی این چنین نشد. در سال 2007 دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) با رزولوشن بالای تصویر، محبوبیت زیادی پیدا کردند، اما به علت نیاز به کارشناس نصب و راه اندازی و همچنین قیمت بالا، نتوانستند جایگزین دوربین های مدار بسته آنالوگ شوند.

در سال 2010 دوربین های مداربسته HD-SCI وارد بازار شدند. این نوع از دوربین ها برای ساخت فیلم نیز مورد استفاده قرار می گرفتند. به دلایلی مثل عدم پشتیبانی از کابل کشی طولانی و.. این دوربین های مدار بسته مقبولیت زیادی در بین مردم پیدا نکردند.

دوربین مدار بسته AHD، مشکلات دوربین های مداربسته HD را ندارد، کاربران می توانند از کابل های معمول دوربین مدار بسته آنالوگ برای انتقال تصاویر این دوربین مدار بسته استفاده کنند، برد عملیاتی این سیستم ها بالا است و قیمت این دوربین ها تنها اندکی از دوربین های مدار بسته آنالوگ بیشتر است. بنابراین ما پیش بینی می کنیم که دوربین های مدار بسته آنالوگ و AHD چندین سال دیگر نیز محبوبیت و کاربرد زیادی داشته باشند.
کابل مورد استفاده در دوربین مداربسته AHD

دوربین های مداربسته AHD در بستر آنالوگ و با کابل های کواکسیال RG59 و RG6 تصاویر را به DVR ها انتقال می دهند و جالب است که با توجه به کیفیت پایین کابل ها و BNC ها، تصاویر هم کیفیت عالی خود را حفظ کرده و هم کمترین تغییر در کیفیت آن ها ایجاد می شود. لازم به ذکر است که می توان تا 500 متر تصاویر دوربین مدار بسته ای اچ دی را انتقال داد.
دستگاه DVR مورد استفاده در دوربین مداربسته AHD

دوربین های مدار بسته AHD نیاز به دستگاه گیرنده HD دارند تا بتوانند تصاویری با کیفیت بالا ثبت کنند. DVR های هیبریدی بدین منظور بسیار مناسب هستند.
مقایسه دوربین مدار بسته AHD و TVI

در این مطلب به توضیح دوربین مداربسته AHD پرداختیم، اکنون دوربین مدار بسته TVIرا معرفی می کنیم. سپس به مقایسه این دو سیستم نظارتی می پردازیم.

تکنولوژی دوربین مداربسته TVI (مخفف اصطلاح Transport Video Interface) یک تکنولوژی آنالوگ و با کیفیت بالا برای انتقال تصاویر دوربین های مداربسته است. این تکنولوژی در راستای افزایش رزولوشن تصویر در دوربین های آنالوگ در کنار تکنولوژی های IP، AHD و … ابداع شده است.

به نظر متخصصان، روشنایی و رنگ دوربین مدار بسته AHD بهتر از TVI است. همچنین زاویه دید دوربین مدار بسته TVI کمتر از دوربین AHD است. اگر این دو دوربین را در شرایط یکسان، تنظیم کنید، تصویر دوربین مدار بسته TVI فضای کمتری را پوشش می دهد.

در حالت کلی هر دو دوربین مدار بسته AHD و TVI، در رزولوشن 1080p تصاویر واضحی را ضبط می کنند.

کارشناسان شرکت آساطیف بسیار مجرب و با تجربه هستند. اگر شما قصد ارتقای سطح ایمنی ساختمان و نصب دوربین مدار بسته را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم با کارشناسان شرکت آساطیف تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها استفاده کنید تا انتخابی مطمین و صحیح داشته باشید

AHD

شرکت الکترونیک و ارتباطات آسا طیف طراح و تولید کننده دوربینهای مداربسته با برندASA