دلایل عدم استقبال از نیروگاه‌های خورشیدی خانگی

خانه هوشمند چیست؟
5 مهر 1394
تاثیرسکوت نابجای زنان بر مزاحمت های خیابانی !
16 اسفند 1394

دلایل عدم استقبال از نیروگاه‌های خورشیدی خانگی

وزارت نیرو در حرکتی هماهنگ و از پیش برنامه ریزی شده شروع به تبلیغ گسترده در کل کشور برای نصب پنل های خورشیدی خانگی کرد و مردم را به ثبت نام برای ین نیروگاه های یک کیلوواتی نمود. در این فراوان وعده اعطای وام بلاعوض 4.5 میلیون تومانی داده شد اما به نظر می رسد استقبال چندانی صورت نگرفت.

دلایل عدم استقبال از نیروگاه های خورشیدی خانگی/ کاهش اعتماد مردمی به انرژی های پاک

سرویس صنعت برق نیوز:انتظار می رفت با این حجم تبلیغات و تعریف و تمجید وزارت نیرو از تسهیلات بلاعوض برای نصب پنل های خورشیدی یک کیلوواتی، مردم برای استفاده از این تسهیلات و داشتن برق خورشیدی جلوی شرکت های توزیع نیروی برق صف کشیده و از این امتیازات استفاده کنند.

 

طرح یک میلیون بام خورشیدی ایران درحالی شروع شده است که فقط ده هزار سهمیه برای خورشیدی کردن اختصاص داده شد.

 

نمی توان گفت طرح ده هزار مشترک خورشیدی در ایران شکست خورده است ولی آن هدفی که وزارت نیرو دنیال می کند محقق نخواهد شد. عوامل متعددی را می توان در این استقبال سرد جست و جو کرد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 

قیمت فوق العاده ارزان برق

قیمت برق اینقدر ارزان است که حتی مردم عادی که از حساب و کتاب و معادلات اقتصادی سر درنمی آورند به راحتی متوجه می شوند پرداخت پنج میلیون تومان به صورت یکجا برای اینکه ماهانه حدودا 27000 تومان از هزینه برق آنها کاسته شود مقرون به صرفه نیست.

 

با سود بانکی پایین هم که محاسبه کنیم متوجه خواهیم شد که با پرداخت هزینه پنج میلیونی برای نصب سیستم های فتوولتائیک تقریبا ماهانه باید بیش از دو برابر هزینه برق فعلی بپردازیم و به عبارتی می توان گفت بیش از 55 هزار تومان ماهانه هزینه سرمایه گذاری برای داشتن برق خورشیدی خواهد بود تا فقط 27 هزار تومان از پول برق فعلی خود کم کنیم.

 

در اظهار نظری رسمی نیز هوشنگ فلاحتیان پرده از عدام استقبال مردم از طرح سیستم های فتوولتائیک خانگی برداشت و دلیل اصلی عدم استقبال را در ارزانی برق دانست. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مورد استقبال مردم از طرح ثبت نام برای داشتن نیروگاه خورشیدی شخصی گفت: برق در ایران فوق العاده ارزان است و طبیعی است که شروع چنین فعالیتی زمان‌بر می‌شود.

قیمت ارزان برق موجب شده است تا رغبتی به استفاده از این پنل های خورشیدی نباشد و مردم برق پاک را که می تواند آینده انرژی این

بیشترین دغدغه فعلی در زمینه نحوه اجرای این طرح است چراکه اجرای نادرست آن و نارضایتی مردمی برای همیشه آنها را نسبت به نیروگاه های خورشیدی بدبین خواهد کرد. با توجه به اینکه نیروگاه های خورشیدی خانگی در سراسر کشور نصب شده و خیلی از مشترکین با آن آشنا می شوند منتظر خواهند ماند تا نتیجه آن را در پشت بام های نصب شده ببینند و لذا تصمیم آینده آنها به شدت متاثر از نتیجه پیاده سازی طرح فعلی است.

سرزمین را تحت تاثیر خود قرار دهد را انتخاب نکرده و ترجیح دهند با همین برق فعلی ادامه دهند.

 

عدم فرهنگ سازی برای شروع این طرح:

وزارت نیرو که می دانست این طرح از لحاظ قیمتی توجیه اقتصادی ندارد باید ابتدا به فرهنگ سازی و ایجاد زمینه های ذهنی و فکری مناسب نصب به سیستم های خورشید می پرداخت و بعد اقدام به اجرای این طرح می نمود.

 

در همه جای دنیا که در این زمینه پیشرفتی وجود داشته و گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر با استقبال روبه رو شده است حتما مردم آن شهر یا کشور نسبت به این نوع انرژی آگاه شده و از مزایای بلندمدت و اثرات آن بر زندگی خود و اطرافیانشان مطلع شده اند. در دیگر کشورها نیز برق پاک با هزینه ای بیش از برق فسیلی تولید می شود اما می بینیم که نسبت به پرداخت قیمت بالاتر برق راغب بوده چراکه فقط به توجیه اقتصادی طرح نگاه نکرده و ویژگی های مثبت دیگر آنرا به خوبی دریافته اند.

 

گرچه وزیر نیرو و معاونین و مدیران آن همیشه دم از فرهنگ سازی در زمینه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می زنند اما چند بار دیده ایم حرکتی اصولی در این زمینه صورت گرفته باشد. چند سازمان مردم نهاد در این زمینه شکل داده ایم یا از این نهادهای مردمی نیز حمایت درست کرده ایم؟ وزیر و معاونان و … در چند جلسه مردمی و گروه های حامی استفاده از انرزی های پاک حضور پیدا کرده اند؟

 

در یکی از ایالات آمریکا بودجه 120 میلیون دلاری برای گسترش انرژی خورشیدی و فرهنگ سازی در این زمینه اختصاص پیدا می کند که باید در شهرهای مختلف به نیازمندان و متقاضیان در این زمینه تخصیص داده شود و جالب این است که متولی اجرای این برنامه یک سازمان مردم نهاد می شود و دولت به راحتی اطمینان کرده و کل این اعتبار را در اختیار این سازمان قرار می دهد.

 

چندین تشکل و انجمن مردم نهاد را میشناسم که در برگزاری هزینه های اولیه نشست های خود مانده اند و نه تنها حمایتی نمی شوند بلکه بعضا با اعمال سیاست های مدیریتی نادرست آنها را دلسرد کرده و مانع از فعالیت های آنها شده اند.

 

فرهنگ سازی تلویزیونی در این موارد به تنهایی جوابگو نیست و باید در ابعاد مختلف به توجیه ویزگی ها و مزیت ها استفاده از انرژی خورشیدی پرداخت تا همان طور که شعار “انرژی هسته ای حق مسلم ماست” شعار “انرژی خورشیدی حق مسلم ماست” نیز فراگیر شود.

 

عدم شفاف سازی در نحوه اعطای تسهیلات و محاسبه تعرفه های برق:

به مشترکین گفته شده است که سیستم یک کیلوواتی خورشیدی با هزینه 9 میلیون تومان بر بام خانه های شما نصب می شود که 4.5 میلیون تومان آنرا دولت می دهد. مشترکین از کجا باید بدانند که این یک کیلووات چقدر از مصرف آنها را شامل شده و چطور خواهند توانست از انواع تکنولوژی های مورد استفاده در بازار سر درآوردند.

 

در زمستان و ساعات غیرآفتابی برق خود را با چه تعرفه ای از شبکه خواهند گرفت؟ مردم نسبت به هزینه های کم شده ناشی از نصب پنل های خورشیدی دیدی نداشته و نمی توانند درک درستی از رقم و قیمت برق در هر دو حالت داشته باشند. از نوع تبلیغات صورت گرفته نمی توان فهمید کل برق آنها از این به بعد رایگان خواهد شد یا فقط بخشی از آن را جبران می کند. مردم در اینکه تعرفه های برق آنها چطور محاسبه خواهد شد نگرانی داشته و مطمئن نیستند که بتوانند با نصب نیروگاه خورشیدی خانگی هزینه های خود را به طور قابل توجهی کم کنند.

 

شرکت های توزیع باید در این زمینه بدون استفاده از واژه ها و اصلاحات فنی مهندسی برق به زبانی ساده و قابل درک توسط اقشار مختلف جامعه به شفاف سازی در این نحوه محاسبه تعرفه های مشترکین پرداخته و آنها را از مزایای اقتصادی این طرح به صورت واقعی آگاه سازند نه اینکه شعار داده و وعده های پوچ را برای جذب کوتاه مدت مشترکین استفاده کنند.

 

عدم تضمین کارکرد توسط شرکت های توزیع:

واقیعت این است که اعتمادی بین مردم و شرکت های توزیع نیروی برق وجود ندارد که بدانند این پنل خورشیدی نصب شده بر بام آنها با چه تضمینی نصب شده است و چند سال گارانتی دارد؟

شرکت های توزیع نیروی برق خود از طرف مردم با شرکت های مشخصی وارد مذاکره شده و متقاضیان موظفند از همین شرکت ها نیروگاه خود را خریداری و نصب کنند و لذا شرکت های توزیع که خود به جای مردم تصمیم گرفته و آنها را به صورت مستقیم و غیرمستقم وادار به استفاده از این تکنولوژی پاک می کنند باد خود نیز تضمین های لازم را بدهند.

 

نمی توان صرف پرداخت نیمی از تسهیلات مردم را موظف به خرید از شرکت خاصی کرد و لذا باید اجازه دهند تا مشترکین با تضمن های لازم این پنل ها را نصب نمایند.

 

اگر تضمینی در کار نباشد مشترکین و متقاضیان این طرح نسبت به آن دلسرد شده و اگر امیدوار به این بودند که در آینده بازگشت سرمایه خواهند داشت همین را نیز از دست داده و دلیلی برای ادامه نخواهند داشت. با وجود ارزانی برق و هزینه اولیه نسبتا زیاد برای نصب نیروگاه خورشیدی بر بام خانه ها تنها توجیه اقتصادی آن را می توان در استفاده بلند مدت آن دید و اگر قرار باشد برای استفاده کوتاه باشد هیچ مشترکی تن به این سرمایه گذاری نمی دهد و عطایش را به لقایش خواهد بخشید.

 

شرکت های توزیع از گارانتی 20 ساله می گویند ولی تضمین مشخص و قابل استنادی نمی دهند که تا بیست سال چطوری از این نیروگاه ها بهره برداری و استفاده می شود و شرکت های نصاب این نیروگاه ها هم نمی توانند مطمئن و مورد اعتماد مردم قرار گیرند. مشترکی که از تکنولوژی خورشیدی چیزی نمی داند و از قطعات الکترونیکی و تجهیزات برقی سر در نمی آورد برای داشتن نیروگاه خورشیدی بدون تضمین دولتی ریسک نخواهد کرد.

 

مشترکی که از نیروگاه خورشیدی چیزی نمی داند باید مطمئن باشد که بهره برداری آن بدون مشکل خواهد بود و خدمات پس از فروش و تعمیرات و نگهداری آن به خوبی انجام می شود. باید بداند که در صورت خرابی چه ارگان یا شرکتی جوابگوی آن خواهد بود.

 

اجرای نادرست طرح برای همیشه مردم را بی اعتماد می کند

بیشترین دغدغه فعلی در زمینه نحوه اجرای این طرح است چراکه اجرای نادرست آن و نارضایتی مردمی برای همیشه آنها را نسبت به نیروگاه های خورشیدی بدبین خواهد کرد. با توجه به اینکه نیروگاه های خورشیدی خانگی در سراسر کشور نصب شده و خیلی از مشترکین با آن آشنا می شوند منتظر خواهند ماند تا نتیجه آن را در پشت بام های نصب شده ببینند و لذا تصمیم آینده آنها به شدت متاثر از نتیجه پیاده سازی طرح فعلی است.

 

اجرای نادرست آبگرمکن های خورشیدی در برخی از پارک ها باعث شده بود که فرهنگ سازی جواب عکس داده و مردم را نسبت به این آبگرمکن ها بدبین کند.

 

درصورت اجرای درست طرح خورشیدی کردن بام منازل در آینده به راحتی می توان مردم را دوباره تشویق به نصب نیروگاه خورشیدی کرد و اجرای درست طرح فرهنگ سازی خوبی را در پی خواهد داشت. لذا وزارت نیرو باید تمام تلاش خود انجام دهد تا به بهترین شکل ممکن این طرح پیاده شود وگرنه ادامه آن در آینده بسیار سخت خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *